Upravljanje vodnim resursima – Nove perspektive i inovativne prakse“ okupilo stručnjake iz regiona
Saturday 23 October 2021
Reč je o skupu u okviru Erazmus projekta SWARM, čiji je cilj edukacija, podizanje istraživačkih kapaciteta i unapređenje kvaliteta nastavnih programa koji se odnose na upravljanje vodnim resursima.

Fakultet tehničkih nauka ugostio je kolege iz Austrije, Norveške, Grčke, Holandije, Hrvatske i Bosne, a simpozijum su putem video-linka pratile i brojne kolege iz međunarodne akademske zajednice, među njima i partneri iz Portugala, Bugarske i Crne Gore. Taj skup i čitav projekat veoma su važni za unapređenje kvaliteta studijskih programa, objašnjava za Radio Novi Sad direktor Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, profesor dr Dejan Ubavin.

„Fakultet tehničkih nauka je poznat po velikom broju studijskih programa, koje mi razvijamo u skladu s potrebama društva i privrede. Erazmus plus projekat SWARM pomogao nam je da shvatimo gde možemo unaprediti postojeći studijski program, čime bismo ponudili konkurentnija znanja i na način koji je prihvatljiviji studentima.“

Docent dr Maja Petrović, koja je učesnik na projektu SWARM u ime novosadskog Univerziteta, ističe da je FTN, osim edukacije nastavnog osoblja i upoznavanja s dobrim praksama u Evropskoj uniji, imao i druge konkretne koristi od regionalne saradnje.

„U okviru ovog projekta uspeli smo da opremimo akreditovanu laboratoriju za monitoring životne i radne sredine, dobili smo novu opremu koja će nam omogućiti da unapredimo naučno-istraživački rad naših studenata.

Kako je misija bila jačanje znanja stručnjaka iz oblasti vodnih resursa, uspeli smo i da modernizujemo dva studijska programa, a napravili smo i više kurseva za celoživotno obrazovanje, koji će uskoro biti predstavljeni javnosti“.

U realizaciji projekta SWARM, osim Departmana za zaštitu životne sredine i zaštitu na radu, učestvuje i Departman za građevinarstvo. Predstavnici novosadskog Univerziteta očekuju da će do završetka projekta, u maju 2022. godine, nivo kompetencija i veština stručnog kadra na Fakultetu tehničkih nauka biti još više unapređen.